Volkswagen Golf MK5

Usterki, awarie i problemy związane z elektroniką i elektryką (oświetlenie, żarówki, liczniki, alarmy, sterowniki itp...)
Awatar użytkownika
By soil -  29 sie 2011, 9:06
 śląskie
#49082
Witam,
mam dosyć nietypowy problem. Może ktoś będzie znał rozwiązanie. Zacznę od początku. Posiadam VW Golf V 2005 1.9TDi 105KM Trendline, jeżdżę nim bezproblemowo od roku. Wczoraj pojawił się pierwszy problem. W mojej wersji nie ma alarmu - jest tylko fabryczny centralny zamek. Otóż po zablokowaniu drzwi (czy to z pilota, czy z zamka w drzwiach) włącza się syrena. Wyje jakieś 15-20 sekund i się wyłącza. W czym może tkwić problem? Dodam, że ta sama syrena włączyła się gdy wymieniałem akumulator. Dziwna sytuacja, bo myślałem, że skoro nie ma alarmu to nie będzie też dodatkowej syreny. Niestety nie posiadam kabla, żeby podłączyć komputer. Auto ma zwykły licznik, nie ma komputerka.

Ma ktoś pomysł co może być przyczyną uruchamiania syreny? Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki. Może jest jakiś bezpiecznik odpowiedzialny za syrenę?

Pozdrawiam,
DP
By furbs -  29 sie 2011, 9:15
 -------
#49086
Jeśli masz syrenę, to znaczy, że masz lub miałeś jakiś alarm. Może poprzedni właściciel miał coś zamontowanego i nie do końca ktoś to zdemontował...

Najprościej byłoby zlokalizować syrenkę i ją wyciąć, ale nie do końca będzie wiadomo czy tam coś więcej nie siedzi. Najgorzej by było gdyby za chwilę uaktywniła Ci się jakaś 'odcinka' z kompletu od tej syrenki, dlatego polecam wybrać się do jakiegoś elektryka celem wycięcia tego ustrojstwa w całości jeśli nie jesteś zainteresowany posiadaniem alarmu.
Awatar użytkownika
By soil -  29 sie 2011, 9:24
 śląskie
#49087
Był kiedyś alarm założony, bo w słupkach są jakieś czujniki i kabelki są doprowadzone do skrzynki z bezpiecznikami - ale ktoś wyjął centralkę alarmową. Natomiast z syreną już się ktoś rozprawił, bo mam ją w bagażniku z uciętymi drutami ;) Dlatego dziwi mnie skąd druga. Dźwięk dochodzi mniej więcej z prawej strony. Sprawdzałem w podszybiu, pod prawym przednim błotnikiem oraz zdemontowałem schowek (od strony pasażera) jednak nie znalazłem syreny.

Da się jakoś sprawdzić czy może jednak był jakiś fabryczny alarm?

Pozdrawiam,
DP
By furbs -  29 sie 2011, 9:35
 -------
#49089
soil pisze:Był kiedyś alarm założony, bo w słupkach są jakieś czujniki i kabelki są doprowadzone do skrzynki z bezpiecznikami - ale ktoś wyjął centralkę alarmową. Natomiast z syreną już się ktoś rozprawił, bo mam ją w bagażniku z uciętymi drutami ;)
Sprawdź dokładnie czy nie ma tam jeszcze innych pozostałości po alarmie, żeby Ci kiedyś jakaś odcinka psikusa nie zrobiła...
soil pisze:Da się jakoś sprawdzić czy może jednak był jakiś fabryczny alarm?
Z tego co się orientuję to fabryczna syrena od alarmu jest pod zderzakiem, przed prawym przednim kołem. Gdybyś miał fabryczny alarm to chyba miałbyś jeszcze na słupku, tym przy oparciu siedzenia kierowcy, przycisk do deaktywowania czujników we wnętrzu. Chyba, że był to alarm montowany przez dealera we własnym zakresie to już wtedy nic pewnego nie ma...
Awatar użytkownika
By Krzycho -  29 sie 2011, 10:54
 małopolskie
#49091
oryginala syrena jest pod przednim prawym błotnikiem bliżej słupka przedniego!!!!

widzisz tą puszeczke metalowa nad kołem na wzmocnieniu górnym błotnika?? to jest właśnie to :)
Obrazek

zdjęcie z kolekcji mwsoft :)
Awatar użytkownika
By soil -  29 sie 2011, 11:22
 śląskie
#49095
To już wiem, gdzie mam zajrzeć. Dzięki!

Pozostaje jeszcze tylko kwestia włączania się samej syreny. Co jest przyczyną uruchamiania się po zablokowaniu drzwi. Do czego w ogóle jest ta syrena jeżeli nie ma alarmu? Bo jeżeli byłby alarm to chyba są dwie syreny (wysokotonowa i niskotonowa) - poprawcie mnie jeżeli się mylę. No i czy da sprawdzić komputerem dlaczego piszczy. Jakieś błędy albo coś.

Szczerze mówiąc wolałbym najpierw znaleźć przyczynę, bo syrena może się do czegoś przydać ;) Może lepiej zainwestować w kabel niż ucinać od razu druty..

Pozdrawiam,
DP
By furbs -  29 sie 2011, 11:52
 -------
#49097
mettenos pisze:
furbs pisze:Jeśli masz syrenę, to znaczy, że masz lub miałeś jakiś alarm.
niekoniecznie
Zajebista odpowiedź, wnosząca bardzo dużo do tematu kolego mettenos...
Mamy poprosić, żebyś rozwinął co masz na myśli?

Tak w sumie, to syrenę może mieć też:
- Wars,
- pirat co takowa spotkał i zabrał do domu,
- miłośnik starej polskiej motoryzacji...
Krzycho pisze:oryginala syrena jest pod przednim prawym błotnikiem bliżej słupka przedniego!!!!
byłem blisko... :D
Awatar użytkownika
By Krzycho -  29 sie 2011, 12:25
 małopolskie
#49099
furbs pisze:
Krzycho pisze:oryginala syrena jest pod przednim prawym błotnikiem bliżej słupka przedniego!!!!
byłem blisko... :D
hehehe no tak po 2 stronie kola :)


soli najprawdopodobniej masz fabryczny alarm, prosta rzecz do sprawdzenia wsiadasz do auta zamykasz się w nim i odczekujesz ok minuty, otwierasz maskę pociągając za rączkę jak nie zacznie wyć to jeszcze starasz się uruchomić auto.

co do przyczyn uruchamiania się syreny to może być uszkodzony jakiś czujnik drzwiowy, czujnik ruchu.... a nic ostatnio nie robiłeś z kablami?? nie podpinałeś czegoś??
Awatar użytkownika
By Mettenoos -  29 sie 2011, 12:29
 pomorskie
#49101
furbs pisze: Zajebista odpowiedź, wnosząca bardzo dużo do tematu kolego mettenos...
easy panie moderatorze :D

furbs pisze: Tak w sumie, to syrenę może mieć też:
- Wars,
- pirat co takowa spotkał i zabrał do domu,
- miłośnik starej polskiej motoryzacji...
o, o, blisko coraz bliżej :D
Awatar użytkownika
By soil -  29 sie 2011, 17:57
 śląskie
#49109
Zamknąłem się w aucie i normalnie odpaliłem, więc alarmu nie ma.
Natomiast znalazłem bezpiecznik, który odpowiada z to piszczenie :)
nr 35 - w skrzynce bezpieczników w środku
opis wg schematu:
G273 czujnik ochrony wnętrza
G384 czujnik pochylenia samochodu
H12 sygnał alarmu

Czyli któryś czujnik przestał działać/ma zwarcie/ma wilgotno.

Teraz pytanie: gdzie znajdę te czujniki?

Czujnik ochrony wnętrza pewnie gdzieś w okolicach lampki na podsufitce, a ten drugi?

Podrawiam,
DP



EDIT:

Rozebrałem lampkę w podsufitce i niestety nie znalazłem czujników. Natomiast była tam taśma podłączona do wtyczki z wiązką przewodów. Chyba jakieś czujniki do poduszek (bo prowadziła nad głowę kierowcy).. chyba, że te czujniki (ochrony wnętrza i pochylenia) są gdzieś nad głową kierowcy. Na słupku za siedzeniem kierowcy nie mam żadnego przycisku.

Da się komputerem wyłączyć te czujniki? Bo nie wiem czy szukać kogoś z kablem (albo kupić), czy jednak uda się znaleźć te czujniki i rozwiązać problem.

Pozdrawiam,
DP
Ostatnio zmieniony 29 sie 2011, 20:04 przez soil, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
By soil -  30 sie 2011, 8:17
 śląskie
#49138
Otwierałem maskę po zablokowaniu drzwi - nic się nie włączyło.

Wie ktoś jak wyglądają takie czujniki? Bo szczerze mówiąc nie chce rozbierać połowy auta w celach poszukiwawczych :lol:

Ciekawi mnie jeszcze, czy ten bezpiecznik (nr 35) jest we wszystkich golfach? Tzn czy został dołożony tylko ze względu na montowanie alarmu, a standardowo w wersji bez alarmu go nie ma..


Pozdrwiam,
DP